![](https://team-mark.com/wp-content/uploads/2024/05/intelligent-inkjet-printer.png)
IQJET – 1-та в света интелигентна система за кодиране.
![](https://team-mark.com/wp-content/uploads/2024/05/coding-meat-industry-1024x258.jpg)
Предизвикателствата на месната индустрия
Theмесо и месопреработвателна промишленоств момента се справя с редица различни предизвикателства. Като най-големият отделен сектор в хранително-вкусовата промишленост, той е от първостепенно значение. Въпреки това потреблението на месо на глава от населението в Германия е в постоянен спад от около 2018 г. насам. По-ниските производствени данни неизбежно насочват вниманието към производителността и опростяването на различните етапи от производствения процес.
Процесите на опаковане се автоматизират, производствените скорости се увеличават и усилията, които се полагат за предотвратяване на спирания на производството, са безпрецедентни. Важна стъпка в това отношение е изборът на ефективни технологии за опаковане и маркиране. Тези приложени технологии също трябва да бъдат достатъчно гъвкави, за да се адаптират към непрекъснато променящите се производствени изисквания. Примери за това са опаковането на различни видове месо, стилове на рязане и размери на рязане, както и специфични желания за персонализиране или пазарни тенденции.
![](https://team-mark.com/wp-content/uploads/2024/05/marking-meat-industry-1024x731.jpg)
Променливо кодиране
Законово изискваното кодиране и маркиране се разделя на статични и променливи кодове. Статичните кодове включват спецификация на хранителни стойности и алергии, както и данни за производителя и QR кодове за маркетингови цели. Статичната информация обикновено се отпечатва върху етикета или директно върху опаковката.
Променливите кодове са динамични и непрекъснато променящи се. Съразмерните примери включват дати на обработка и най-добър до, подробности за точното време на опаковане, партидни номера, както и променливи данни, произтичащи от системите нагоре по веригата, като нетно и брутно тегло от машини за претегляне на продукти и информация за цените. За разлика от статичните кодове, прилагането на променливо кодиране трябва да бъде интегрирано в производствения процес и трябва да бъде възможно най-икономично.
Но освен „какво“, факторът „за какво“ също играе присъща роля. С други думи, опаковъчните материали, които трябва да бъдат маркирани. Ситуацията в момента е променлива. Потребителите призовават за все по-устойчиви продукти. Съответните разпоредби и разпоредби или вече са приложени, или са в процес на законодателна процедура. Основни двигатели в това отношение са използването на екологично чисти материали и намаляването на отпадъците от опаковки. Препоръката от гледна точка на индустрията, когато става дума за системи за кодиране и маркиране, е да се съсредоточите върху висока степен на гъвкавост.
Технологии за кодиране, използвани в месната промишленост
Три системи за кодиране и маркиране обикновено се използват в месната промишленост за прилагане на променлива маркировка:
Термотрансферен надпечат (TTO)
Тази технология често се използва за маркиране на гъвкави опаковки. TTO често се използва във вертикални или хоризонтални машини за пълнене. Процесът на печат не е безконтактен. TTO системите разполагат с печатаща глава, която загрява зоната на продукта, която ще бъде отпечатана, и я прехвърля върху определената област за печат чрез термотрансферна лента. Изключително ясни надписи могат да бъдат произведени с помощта на TTO.
Лазерна технология
Лазерите с въглероден диоксид (CO2) са често използвани лазери в опаковъчни приложения. Тези лазери работят при дължина на вълната между 9,3 µm и 10,6 µm. Маркирането обикновено става чрез аблация на повърхността. При използване на тази технология не са необходими други носители за маркиране. Лазерната работа генерира значителни разходи по отношение на доставките и аспектите на безопасността. Качеството на печат е отлично.
Непрекъснат мастиленоструен (CIJ) принтер
В мастиленоструен принтер потокът от мастило се формира в капчици от преобразувателен елемент. След това тези капчици се зареждат електрически. Заредените капчици се насочват към продукта, създавайки точни знаци. Всички ненасочени капчици се връщат в системата.
CIJ технологията е най-разпространената технология за кодиране и маркиране; и с добра причина е рентабилен и може да се прилага универсално. Ето обобщение на плюсовете и минусите на различните технологии.
![](https://team-mark.com/wp-content/uploads/2024/05/marking-meat-industry-1-1024x731.jpg)
Непрекъснат мастиленоструен печат срещу термотрансферен надпечат
Предимството на непрекъснатия мастиленоструен принтер (CIJ), известен също като принтер с малки символи, е неговата гъвкавост. CIJ принтерите са подходящи за почти всякакви повърхности и материали.
За сравнение изборът на материали за печат за термотрансферни печатни принтери (TTO) е ограничен. TTO принтерите се използват главно за отпечатване на филми, които са прецизно водени и изтеглени върху ролка. За да прехвърлят мастилото от лентата върху опаковъчното фолио по време на процеса на маркиране, TTO принтерите изискват противоналягане от фолиото и равна повърхност.
Такова налягане не се изисква от CIJ принтерите, тъй като кодирането и маркирането са безконтактни, което обяснява тяхната гъвкавост по отношение на материали, вариращи от филми и пластмаси до картонени кутии, стъкло и дори консерви. Мастилото се нанася върху всякакви повърхности и форми от разстояние до 20 мм.
Непрекъснат мастиленоструен срещу лазер
Лазерните принтери не нанасят мастило или тонер върху опаковката, а вместо това активно трансформират повърхността на опаковъчния материал чрез излагане на лазерна енергия. Лазерната технология има предимството, че не изисква никакви консумативи. Въпреки това, от дългосрочна гледна точка и в зависимост от вида на лазера, трябва да се отбележи, че източникът на лъч може да изтече след време и ще трябва да бъде напълно заменен, изключително скъпо нещо.
Интегрирането на лазерен принтер е по-сложно от интегрирането на CIJ принтер. Докато CIJ принтерът изисква само интегриране на малка печатаща глава в производствената линия, инсталирането на лазерен принтер изисква допълнително периферно оборудване. Изпаренията, създадени от процеса на лазерно печатане, може да са токсични и трябва да бъдат извлечени чрез допълнителна екстракционна единица и неутрализирани чрез филтър с активен въглен.
В рамките на общото развитие за минимизиране на пластмасата в опаковките за месо се полагат усилия да се използват филми с възможно най-тънките стени. При лазерен печат това създава риск лазерната енергия да перфорира фолиото. Принтерите TTO и CIJ не са изложени на този риск, защото нанасят боя/мастило върху опаковката. Като следствие, принтерите TTO и CJI могат лесно да се адаптират към различни опаковъчни материали поради наличието на разнообразие от различни ленти и мастила. Лазерните принтери, от друга страна, трябва да бъдат прецизно съгласувани с материала за печат по отношение на дължината на вълната, мощността и вида на лазерния източник. Следователно типът на лазерното устройство се избира на базата на съответния материал за печат. Ако опаковъчният материал се промени, печатането може вече да не е възможно със съществуващия лазер.
Заключение
По отношение на гъвкавостта, простата интеграция на разумна цена и обхвата на приложенията, принтерът CIJ е общият победител.
![](https://team-mark.com/wp-content/uploads/2024/05/cij-meat-industry.jpg)
Ето и видео за иновативния в света на CIJ е системата за маркиране LEIBINGER IQJET;
The IQJET съчетава предимствата на непрекъснатите мастиленоструйни системи (CIJ) с допълнителна иновативна технология и икономически цели.
Повечето CIJ принтери трябва да се почистват редовно, често преди всяка операция, което означава, че производствената линия трябва да бъде спряна през този период. Но не е така с принтерите LEIBINGER. Уникална на пазара, иновативната технология за уплътняване на дюзите в IQJET прави почистването излишно, тъй като мастилото е запечатано в напълно херметична верига по време на интервалите на печат. Без запушване или изсъхване на мастило, без почистване и без скъпи престои улесняват работния ден. Принтерът започва да работи веднага след повторно включване. Независимо от условията на околната среда и за да осигури постоянно високо качество на печат, IQJET постоянно регулира температурата и вискозитета на мастилото.
Автоматичното запечатване на системата за циркулация на мастилото също има ценен допълнителен ефект, тъй като по време на интервалите между печатните сесии не се използват разтворители. Изпарените разтворители се възстановяват и връщат в системата. При по-ниски емисии, IQJET има до 50% по-нисък разход в сравнение с конвенционалните конкурентни системи.
Например: IQJET използва 2,7 ml разтворител на час. Настоящите конкурентни системи без възстановяване на разтворителя използват между 6 и 10 ml на час. Изчислено на базата на 3-сменен режим на работа с общо 6000 часа годишно, годишно се спестяват 43 800 ml разтворител.
По-ниски оперативни разходи
Тези разходи са склонни да играят подчинена роля при вземането на инвестиционни решения, което е погрешно предвид това оперативни разходи имат значително въздействие върху производителността на компанията в дългосрочен план. Изискванията за мастило, разтворител и енергия са основни фактори за разходите. Най-забележителната иновация на IQJET по отношение на консумацията на енергия е интелигентната система за управление на помпата. Работейки на прекъсвания, помпите използват по-малко енергия като следствие и са по-издръжливи. IQJET е изключително енергийно ефективен и се справя средно с едва 36 вата. Поради минималното износване, принтерът не се нуждае от поддръжка в продължение на 5 години.
Интегриране в операциите
LEIBINGER има за цел да окаже влияние върху интегрирането на IQJET в производствения завод. Като такъв процесът на интегриране е „включи и отпечатай“. И така, какво прави IQJET по-проста от другите системи за маркиране? На първо място, системата предоставя широк брой интерфейси, включително OPC UA и интегриран SPS, което означава, че може да бъде интегрирана във всяка опаковъчна линия с лекота. Системата се управлява лесно чрез най-съвременния HMI с 10-инчов сензорен дисплей и интуитивна операция с плъзгане и пускане, подобна на тази на смарт устройство.
Мастило и рециклиране
Ефективното и устойчиво производство включва и консумативите, в този случай мастилото и касетите.CIJ мастилаизползвани в месната промишленост, които влизат в пряк или непряк контакт с храна, изискват специфични сертификати и могат да бъдат съставени само от избрани съставки. В това отношение трябва да се отбележи на първо място FDA (Администрация по храните и лекарствата), Регламент на ЕС (ЕО) № 1935/2004 и Швейцарска наредба 817.023.21 относно материалите и предметите, влизащи в контакт с храни. Тези три регламентират стандартите за безопасност, свързани с използването на мастила върху опаковките на храни. Портфолиото на LEIBINGER включва широка гама от мастила, подходящи за почти всеки материал и приложение. Боравенето и адхезията на мастилото при специфичните условия на околната среда в месната промишленост (температурни колебания, влажност, процеси на стерилизация и почистване/дезинфекция) също се вземат предвид при избора на мастило. Препоръката за мастило винаги е специфична за клиента и е координирана с избраната CIJ система за кодиране и маркиране.
До последната капка
Пълното изразходване на касетите с цел съответно намаляване на потреблението трябва да е нещо разбираемо, но не е така. Системите за кодиране и маркиране често изискват нови касети, дори когато инсталираните са все още пълни с 10%. Отпадък, който може да се избегне, който оказва отрицателно въздействие както върху околната среда, така и върху джоба ви. Като такава, способността за рециклиране на новия IQJET представлява допълнителна полза, тъй като системата печата, докато касетата се изпразни напълно. Поради това празните касети могат лесно да се изхвърлят с пластмасови отпадъци за рециклиране. Освен това, тъй като касетите на LEIBINGER са направени от една пластмаса (100% PE), те също могат лесно да се рециклират.
Трайно качество
Повечето устойчиви продукти са тези, които имат дълъг експлоатационен живот. Системите LEIBINGER се произвеждат изключително в производствения завод на компанията в Германия с вертикален обхват на производство над 85%. Фактът, че IQJET не изисква поддръжка в продължение на пет години, също показва, че всички компоненти са проектирани за дълъг експлоатационен живот.